KLASA 5

6. Wyroby papiernicze.

Temat:  Wyroby papiernicze.

Cele edukacyjne:

Uczeń:

  • wie, że właściwości papieru mają wpływ na jego zastosowanie
  • nazywa i charakteryzuje rodzaje papieru
  • wymienia wyroby papiernicze, wskazuje ich przykłady w najbliższym otoczeniu

MATERIAŁ DYDAKTYCZNY:

Podręcznik Technika klasa 5

AUDYCJE EDUKACYJNE:

txt

    Jak to działa- Papier

    Papier - Dzień dobry, Chiny!

    Jak dawniej robiło się książki?

    Encyklopedia papier

PLAN ZAJĘĆ

1.Wpływ właściwości papieru na jego zastosowanie

 

Rodzaje papieru i ich zastosowanie – od bibuły do tektury


Papier możemy podzielić na różne grupy w zależności od tego, jaką kategorię weźmiemy pod uwagę – istnieje więc podział papieru ze względu na strukturę, trwałość, przeznaczenie, klasę i gramaturę. W poszczególnych grupach istnieją też kolejne podziały – mamy więc różne rodzaje bibuły, podobnie jak różne rodzaje kartonów. Najczęściej dzielimy papier ze względu na jego gramaturę, czyli masę jednego metra kwadratowego papieru wyrażoną w gramach. Gramatura to kluczowa kategoria również wtedy, gdy wybieramy rodzaje papieru do druku . Jakie rodzaje gramatury papieru możemy wyróżnić?

· Bibuła (do 25 g/m²) – bardzo cienki i chłonny rodzaj papieru, wykorzystywany do dekoracji, a także higieny, izolacji i produkcji papierosów.

· Papier właściwy (25–160 g/m²) – najczęściej wybierany rodzaj papieru do drukowania. Właściwości i rodzaje poszczególnych gramatur mogą się nieco różnić; papier o wspomnianej gramaturze dobrze sprawdza się zarówno w druku cyfrowym, jak i offsetowym.

· Karton (160–315 g/m²) – stosunkowo gruby, wykorzystywany do produkcji pudełek, okładek książek, teczek.

· Tektura (powyżej 315 g/m²) – najgrubszy materiał papierniczy, do jego wyrobu oprócz celulozy używa się również szmat i makulatury. Najczęściej składa się z dwóch lub większej liczby warstw.

2.Typy papieru

Podział produktów papierniczych.
W języku technicznym ogólną nazwą materiałów wykonanych z masy papierniczej jest nazwa wyroby papierowe. Producenci wyrobów papierowych dzielą je na wytwory papierowe i przetwory papierowe. Mianem wyrobów (produktów) papierowych określamy łącznie wytwory i przetwory papiernicze. Wytwory papiernicze – są to tworzywa włókniste otrzymane w postaci arkuszy lub wstęgi z odpowiednio przygotowanych, uformowanych, odwodnionych, wysuszonych włókien roślinnych z ewentualnym dodatkiem wypełniaczy, środków zaklejających, barwników oraz innych chemicznych środków pomocniczych. Przetwory papiernicze – produkty otrzymane w wyniku poddania wytworów papierniczych procesowi obróbki chemicznej (powlekanie, nasycanie) lub mechanicznej (wykrawanie, wytłaczanie, sklejanie itp.) albo obu tym procesom łącznie. Podstawową wielkością, która charakteryzuje wyroby papierowe, jest gramatura (masa jednostkowa). Jest to masa 1 metra kwadratowego wyrobu papierowego wyrażana w gramach [g]. Zgodnie z podziałem międzynarodowym wyroby papierowe dzielą się na: – papier – wyrób papierowy o gramaturze do 225 g/m2 , – tektura – wyrób papierowy o gramaturze powyżej 225 g/m2 . W przemyśle papierniczym używa się jeszcze podziału zwyczajowego wyrobów papierowych w zależności od ich gramatury na: – bibułkę (do 28 g/m2 ), – papier (29–160 g/m2 ), – karton (161–315 g/m2 ), – tektura (> 315 g/m2 ).Oprócz tego stosujemy określenie bibuły (od 65–250 g/m2 ) dotyczy to wytworów o dużej chłonności. Ponieważ w Europie i na świecie istnieją również inne podziały oficjalne i zwyczajowe przy zamawianiu wyrobów papierowych należy operować jego gramaturą i formatem, a nie tylko określeniami papier, karton czy tektura.

3.Rodzaje wyrobów papierniczych

WYROBY PAPIERNICZE

Wyroby papiernicze są to przetwory z papieru, którym przez obróbkę, jak cięcie, tłoczenie, prasowanie, drukowanie, barwienie, nasycanie innymi substancjami, nadano odpowiedni kształt użyt­kowy lub dekoracyjny. Wyróżniamy niżej podane rodzaje wyrobów papierniczych: — artykuły biurowe, czyli papier maszynowy, powielaczowy, piśmienny, przebitkę, bibuły, zeszyty, notatniki, bloki, koperty, papeterię, kartony, kalkę, druki kancelaryjne itp.; opakowania, czyli papier i sznurek pakowy, tekturę opako­waniową, pudełka, kartony, torby, worki, papier asfaltowany; artykuły techniczne, takie jak tuleje, cewki, walce, taśmy, membrany, uszczelki, forniry, tapety, papiery fotograficzne, bibu­ły filtracyjne, materiały dielektryczne, antykorozyjne, usztywnia-cze do obuwia i inne; artykuły gospodarstwa domowego, tzn. serwetki, papier śniadaniowy, wiadra, tace, podstawki, artykuły higieniczne, opa­trunkowe, ozdobne, użytku kulturalnego, zabawki.

NOTATKA Z LEKCJI:

PRZEPISZ DO ZESZYTU

Lekcja nr.6

Temat: Wszystko o papierze. Wyroby papiernicze.

Plan zajęć: 

  1. Wpływ właściwości papieru na jego zastosowanie
  2. Typy papieru
  3. Rodzaje wyrobów papierniczych

 

 

PRACA DOMOWA:                                                                                                

ĆWICZENIA ZADANIA

Ćwiczenia: 

 

Zadania: