KLASA 6

Dział: Rysunek techniczny.  

Temat: Dokumentacja techniczna. Warsztat kreślarski. Rysunek techniczny. 

Cele edukacyjne:

 uczeń:

  • rozumie i wyjaśnia pojęcie rysunku technicznego
  • definiuje normę jako ustaloną, ogólnie przyjętą zasadę, regułę, sposób postępowania w danej dziedzinie
  • rozpoznaje i określa rodzaje rysunków technicznych: elektryczny, krawiecki, budowlany, maszynowy

AUDYCJE EDUKACYJNE:

Filmy, prezentacje, pokazy

https://vod.tvp.pl/video/szkola-z-tvp-klasa-,technika-lekcja-1-01042020,47340633

PLAN ZAJĘĆ

1. Pojęcie rysunku technicznego, normalizacja w rysunku technicznym.

Pojęcie rysunku w technice.

W technice jedną z podstawowych form przekazywania informacji (np. między konstruktorem jakiegoś urządzenia a jego wykonawcą) jest rysunek. Rysunek techniczny jest specjalnym rodzajem rysunku wykonywanego według ustalonych zasad i przepisów. Dzięki zwięzłemu i przejrzystemu wyrażaniu kształtów i wymiarów odwzorowywanego przedmiotu rysunek techniczny dokładnie wskazuje jak ma wyglądać ten przedmiot po wykonaniu. Określa on również budowę i zasadę działania różnych maszyn i urządzeń lepiej niż najdoskonalszy opis słowny. Z tych też względów rysunek techniczny stał się powszechnym i niezbędnym środkiem porozumiewania się wszystkich pracowników zatrudnionych w procesie produkcyjnym. Znajomość zasad sporządzania i umiejętność odczytywania rysunku technicznego umożliwia przekazywanie myśli naukowo-technicznej w postaci np. projektu maszyny lub urządzenia.

 

Rysunek techniczny - wykonany zgodnie z przepisami i obowiązującymi zasadami - stał się językiem, którym porozumiewają się inżynierowie i technicy wszystkich krajów. Powszechne i międzynarodowe znaczenie rysunku technicznego umożliwia korzystanie z wynalazków i ulepszeń z całego świata.

Normalizacja.

Aby rysunek techniczny mógł rzeczywiście spełniać rolę międzynarodowego języka wszystkich inżynierów i techników musi on być sporządzony według ściśle określonych zasad i przepisów. Zasady te z kolei muszą być stosowane i przestrzegane przez wszystkie kraje, które współpracują ze sobą w zakresie wymiany myśli naukowo - technicznej.
Brak ogólnie obowiązujących reguł, dotyczących umownych znaków, skrótów, sposobu przedstawiewnia przedmiotu na rysunku, sposobu określenia wymiarów i innych uproszczeń, prowadziłby do nieporozumień, a nawet mógłby być przyczyną wadliwego wykonania przedmiotu.

 

Norma jest to ustalona, ogólnie przyjęta zasada, reguła, wzór, przepis, sposób postępowania w określonej dziedzinie.

Normalizacja jest to opracowywanie i wprowadzanie w życie norm, ujednolicanie.

Normy rysunkowe zawierają szczegółowo opracowane przepisy dotyczące wszystkich zagadnień związanych z wykonaniem rysunku technicznego.

Przepisy regulujące m. in. rozmiary arkuszy, rodzaje linii, sposób podawania wymiarów, opis rysunku określają przepisy zwane Polskimi Normami. Opracowuje je Polski Komitet Normalizacyjny (w skrócie PKN).

2. Rodzaje rysunków technicznych: elektryczny, krawiecki, budowlany, maszynowy

Odmiany rysunku technicznego.

Ze względu na wielką różnorodność dziedzin jakie wchodzą w zakres ogólnie pojętej techniki w rysunku technicznym wyróżniamy kilka odmian:

1. Rysunek techniczny maszynowy  złożeniowy i wykonawczy.

Rysunek złożeniowy to rysunek całej maszyny, urządzenia, zespołu lub podzespołu ze wszystkimi elementami wchodzącymi w jego skład. Zwykle przedstawia pewną ilość widoków, przekrojów i detali. Może mieścić się na jednym arkuszu, lub zajmować większą ich ilość. Na rysunku złożeniowym umieszcza się tylko podstawowe, gabarytowe wymiary. Wszystkie elementy urządzenia muszą być zidentyfikowane i opisane w tabeli. Przy opisie elementu typowego odsyła się do katalogu lub odpowiedniej normy. 

rys. strona 55  podręcznik do techniki klasa VI   >>>

Rysunek wykonawczy to rysunek jednego elementu z uwzględnieniem wszystkich wymaganych przekrojów i detali (mogą być umieszczone na oddzielnym arkuszu). Element na rysunku wykonawczym musi być zwymiarowany w możliwie najpełniejszy sposób. Jeśli tylko jest to potrzebne, podaje się na rysunku wykonawczym informacje na temat tolerancji, sposobu wykańczania powierzchni i obróbki cieplnej elementu. Na rysunku podaje się także informację o materiale, z którego ma być wykonany oraz przybliżoną masę i moment bezwładności gdy to jest wymagane.

rys. strona 56  podręcznik do techniki klasa VI   >>>

 

2. Rysunek techniczny budowlany.

Elementy rysunku budowlanego - ppt pobierz

Projekt domu Dom przy Bukowej 14 - 1001 Studio - Gotowe Projekty Domów

 rys. strona 54  podręcznik do techniki klasa VI   >>>

3. Rysunek techniczny elektryczny.

Rysunek techniczny elektryczny jest graficznym dokumentem konstrukcyjnym, na którym za pomocą symboli graficznych przedstawia się części składowe obiektu elektrycznego oraz połączenia między nimi. Przy sporządzaniu rysunków technicznych elektrycznych należy używać znormalizowanych symboli graficznych, przedstawiających całe obiekty elektryczne lub ich elementy składowe, połączonych liniami obrazującymi rzeczywiste połączenia lub współzależność.

1. Rodzaje rysunków technicznych. - ppt pobierz

 rys. strona 53  podręcznik do techniki klasa VI   >>>

4. Rysunek techniczny krawiecki.

 rys. strona 53  podręcznik do techniki klasa VI   >>>

 

NOTATKA Z LEKCJI:

PRZEPISZ DO ZESZYTU

Lekcja nr.2 

Temat: Dokumentacja techniczna. Warsztat kreślarski. Rysunek techniczny. 

Plan zajęć:

  1. Pojęcie rysunku technicznego.
  2. Normalizacja w rysunku technicznym.
  3. Rodzaje rysunków technicznych: elektryczny, krawiecki, budowlany, maszynowy

PRACA DOMOWA:                                                                                                

ĆWICZENIA ZADANIA

Przygotować na następną lekcję:

przybory rysunkowe (ołówki)

przybory do mierzenia (linijka, ekierka, kątomierz )

papier milimetrowy(blok)