RUCH DROGOWY. KARTA ROWEROWA

15# Rowerem przez skrzyżowanie równorzędne.

dział: wychowanie komunikacyjne

Temat: Rowerem przez skrzyżowanie równorzędne

Cele edukacyjne:

Uczeń:

  • definiuje skrzyżowanie jako przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie
  • zna rodzaje skrzyżowań
  • wie, jakie przecięcia dróg nie są uznawane za skrzyżowania
  • rozumie, że istotą zachowań na skrzyżowaniach jest hierarchia ważności oznaczeń

MATERIAŁ DYDAKTYCZNY:

Podręcznik Technika klasa 4 

Źródła wiedzy.

https://brd.edu.pl

https://znaki-drogowe.pl

Znaki drogowe dla rowerzysty

Kodeks Drogowy dla rowerzystów

 AUDYCJE EDUKACYJNE:

Filmy prezentacje pokazy

  co-to-jest-skrzyzowanie

 nauka-jazdy/skrzyzowania/sytuacje-rownorzedne
http://www.kursprawojazdy.pl/nauka.html

Plan zajęć:

1.Skrzyżowanie w ruchu drogowym. Rodzaje

 

Skrzyżowanie -  przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;

skrzyżowanie równorzędne - takie, na którym nie występują żadne znaki drogowe lub występuje znak:
 
skrzyżowanie podporządkowane - takie, na którym o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki drogowe - pionowe i poziome.
 
skrzyżowanie o ruchu okrężnym - takie, po którym pojazdy poruszają się wokół wyspy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. 
 
- skrzyżowanie o ruchu kierowanym - takie, na którym o pierwszeństwie przejazdu decyduje sygnalizacja świetlna lub osoba uprawniona do kierowania ruchem.

2.Skrzyżowanie równorzędne

Znak A-5

Skrzyżowanie równorzędne – skrzyżowanie, na którym nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem przejazdu.

W Polsce, zgodnie z art. 25 kodeksu drogowego, wszystkie skrzyżowania są równorzędne, o ile odpowiednie znaki lub sygnały drogowe nie ustalają pierwszeństwa dla któregoś z kierunków. Pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony (jeżeli wykonuje się skręt w lewo, należy także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo). Zasada prawej ręki nie dotyczy pojazdów szynowych i uprzywilejowanych, które mają pierwszeństwo niezależnie od kierunku, z którego nadjeżdżają[1].

Zgodnie z definicją skrzyżowania (zawartą w art. 2 przedmiotowej ustawy) przecięcia publicznej drogi utwardzonej z drogami ziemnymi, dojazdowymi i wewnętrznymi nie są uważane za skrzyżowania. W związku z tym wjazd na publiczną drogę utwardzoną z takiego przecięcia się dróg jest traktowany jako włączenie się do ruchu i – zgodnie z art. 17 kodeksu – należy w takiej sytuacji ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym utwardzoną drogą publiczną, niezależnie od kierunku, z którego nadjeżdżają[1]. Natomiast przecięcia się dróg ziemnych i dróg wewnętrznych są traktowane jak skrzyżowania i, o ile znaki i sygnały drogowe nie określają innych zasad pierwszeństwa, stosuje się do nich ogólne przepisy ustawy (art. 1).

Czasami, dla zapewnienia zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, przed skrzyżowaniami równorzędnymi stawia się znak ostrzegawczy A-5 (nie jest on jednak wymagany prawem). Skrzyżowania równorzędne często wprowadza się w strefach ruchu uspokojonego, ponieważ wymuszają ograniczenie prędkości pojazdów (pełnią wówczas niejako funkcję progów zwalniających)

      skrzyzowania-rownorzedne

SKRZYŻOWANIE RÓWNORZĘDNE
 
Na skrzyżowaniu równorzędnym obowiązuje zasada prawej ręki. Oznacza ona, że należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który nadjeżdża z prawej strony.
 
 
W przedstawionej sytuacji rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa w związku z zasadą prawej ręki. Samochód znajduje się po prawej stronie rowerzysty.
 
 
W przedstawionej sytuacji rowerzysta, który zamierza skręcić w lewo musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka, które podczas linii skrętu w pewnym momencie znalazłyby się z prawej strony rowerzysty. Musi je zatem przepuścić.
 
 
Na skrzyżowaniu równorzędnym pojazdy szynowe mają pierwszeństwo przejazdu. Dlatego w prezentowanej sytuacji pierwszy przejedzie tramwaj, mimo iż rowerzysta znajduje się po jego prawej stronie.
 
 
Pojazd wjeżdżający na jezdnię z parkingu włącza się do ruchu, musi zatem ustąpić pierwszeństwa. W ukazanej sytuacji jako pierwszy pojedzie pojazd żółty, następnie niebieski, ostatni pojazd czerwony.
 
 
Bezwzględne pierwszeństwo ma pojazd uprzywilejowany, więc on jako pierwszy opuści skrzyżowanie w przedstawionej sytuacji. Jako kolejny pojedzie tramwaj, ostatni - rowerzysta.

3.Rowerem przez skrzyżowanie równorzędne

 Rowerzysta na skrzyżowaniu równorzędnym 

NOTATKA Z LEKCJI:

PRZEPISZ DO ZESZYTU

Lekcja nr.  15

Temat: Rowerem przez skrzyżowanie równorzędne. 

Plan zajęć:

  1. Skrzyżowanie w ruchu drogowym. Rodzaje skrzyżowań
  2. Hierarchia ważności oznaczeń  na skrzyżowaniach
  3. Definicja skrzyżowania równorzędnego: Przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie
  4. Zasady przejazdu przez skrzyżowanie równorzędne
  5. Znaki regulujące ruch na skrzyżowaniu równorzędnym
  6. Sposób sygnalizowania zamiaru skrętu