KLASA 5
6. Wyroby papiernicze.
Temat: Wyroby papiernicze.
MATERIAŁ DYDAKTYCZNY:
Podręcznik Technika klasa 5
AUDYCJE EDUKACYJNE:
PLAN ZAJĘĆ
1.Wpływ właściwości papieru na jego zastosowanie
Rodzaje papieru i ich zastosowanie – od bibuły do tektury
Papier możemy podzielić na różne grupy w zależności od tego, jaką kategorię weźmiemy pod uwagę – istnieje więc podział papieru ze względu na strukturę, trwałość, przeznaczenie, klasę i gramaturę. W poszczególnych grupach istnieją też kolejne podziały – mamy więc różne rodzaje bibuły, podobnie jak różne rodzaje kartonów. Najczęściej dzielimy papier ze względu na jego gramaturę, czyli masę jednego metra kwadratowego papieru wyrażoną w gramach. Gramatura to kluczowa kategoria również wtedy, gdy wybieramy rodzaje papieru do druku . Jakie rodzaje gramatury papieru możemy wyróżnić?
· Bibuła (do 25 g/m²) – bardzo cienki i chłonny rodzaj papieru, wykorzystywany do dekoracji, a także higieny, izolacji i produkcji papierosów.
· Papier właściwy (25–160 g/m²) – najczęściej wybierany rodzaj papieru do drukowania. Właściwości i rodzaje poszczególnych gramatur mogą się nieco różnić; papier o wspomnianej gramaturze dobrze sprawdza się zarówno w druku cyfrowym, jak i offsetowym.
· Karton (160–315 g/m²) – stosunkowo gruby, wykorzystywany do produkcji pudełek, okładek książek, teczek.
· Tektura (powyżej 315 g/m²) – najgrubszy materiał papierniczy, do jego wyrobu oprócz celulozy używa się również szmat i makulatury. Najczęściej składa się z dwóch lub większej liczby warstw.
2.Typy papieru
3.Rodzaje wyrobów papierniczych
WYROBY PAPIERNICZE
NOTATKA Z LEKCJI: